AI i fotografie. Czy ma to pozytywny, czy negatywny wpływ na naszą branżę?

16.08.2023 10:34

Rozwój sztucznej inteligencji, zwanej również AI, w dziedzinie fotografii zrewolucjonizowała proces zarówno robienia, jak i edytowania obrazów. Zastanawiasz się, jaki wpływ ma AI na naszą działalność i przyszłość fotografii jako sztuki? Rozważamy nad tą kwestią już teraz.

Sztuczna inteligencja wprowadza znaczące zmiany w pracy fotografów. Z jednej strony AI ułatwia im życie, dostarczając nowe narzędzia i możliwości rozwoju kreatywności. Na przykład, obróbka zdjęć za pomocą sztucznej inteligencji pozwala skrócić długość procesu edycji. Ponadto pomaga w tworzeniu efektów, co umożliwia fotografom poszerzenie swojego potencjału twórczego — zwłaszcza w dziedzinie sztuki i reklamy.

Wśród niepodważalnych zalet korzystania z AI można wymienić jeszcze kilka punktów:

  • Automatyzacja i efektywność — pozwala na automatyzację wielu rutynowych zadań, takich jak sortowanie i oznaczanie zdjęć, retuszowanie, wygładzanie szumów czy kadrowanie.
  • Jakość obrazów — umożliwia poprawę jakości zdjęć, eliminując niedoskonałości i ulepszając szczegóły. Wpływa to na uzyskanie lepszych rezultatów, jeżeli zostały zdjęcia zrobione podczas trudnych warunków oświetleniowych lub na starszych aparatach.
  • Tworzenie efektów artystycznych — generuje unikalne efekty i style, co daje fotografom możliwość eksperymentowania i tworzenia nowatorskich dzieł sztuki.

Wraz z pojawieniem się sztucznej inteligencji nawet amatorzy fotografii mogą tworzyć zapierające zdjęcia porównywalne z profesjonalnymi. Większość współczesnych smartfonów jest wyposażona w kamery ze sztuczną inteligencją, która umożliwia robienie zdjęć profesjonalnej jakości w jedno kliknięcie.

Czy fotografia będzie nadal aktualną formą sztuki?

Nie możemy odrzucić faktu, że fotografia zawsze była i jest środkiem zachowania ważnych momentów i wyrazem kreatywności. W każdym zdjęciu kryje się unikalny punkt widzenia na otaczający świat fotografa. Staje się odzwierciedleniem jego postrzegania, twórczego potencjału, doświadczenia i wyjątkowego stylu. Ponadto fotografie często utrwalają ludzkie emocje — smutek, radość, miłość. Tylko ludzkie oko może zrozumieć i rozpoznać te momenty nawet przy niewielkich zmianach.

Sztuczna inteligencja jest wspaniałym narzędziem, pomagającym poprawić zdjęcia i zoptymalizować przetwarzanie edycji, ale nie może przekazać prawdziwej głębi ludzkich emocji i niepowtarzalnych wspomnień, które może przenosić fotografia.

Przydatne narzędzia AI dla fotografów

Prezentujemy listę popularnych AI-serwisów, dzięki którym obróbka zdjęć może być nie tylko łatwiejsza, ale także bardziej kreatywna.

Midjourney

Tworzy fotorealistyczne obrazy na podstawie słów kluczowych dostarczonych przez użytkownika. Zasada działania z Midjourney jest dość prosta: w specjalnym polu należy wprowadzić tekstowy opis tego, co chcesz namalować. Jedynym wymogiem jest, aby opis był w języku angielskim. Midjourney umożliwia korygowanie tła, zmianę perspektywy, zbliżenie, modyfikację warunków pogodowych oraz pory dnia na obrazie w celu kontrolowania oświetlenia.

Lensa

Aplikacja mobilna do edycji portretów. Automatycznie usuwa defekty skóry, koryguje oświetlenia i dodaje efekty, tworząc profesjonalne i oryginalne zdjęcia.

Jednym z wybitnych aspektów cech portretowych Lensa AI jest zdolność automatycznego wykrywania i ulepszania cezur twarzy na zdjęciach. Program wykorzystuje zaawansowane algorytmy rozpoznawania twarzy do identyfikacji kluczowych obszarów — takich jak oczy, nos i usta — i stosuje odpowiednie ulepszenia do tych obszarów. Ta funkcja może być szczególnie przydatna dla osób, które chcą szybko i bez zbędnych wysiłków poprawić swoje portrety, omijając ręczne dostosowywanie każdego szczegółu.

Luminar Neo

Szablony i tryby sztucznej inteligencji doskonale pasują do twórców treści w mediach społecznościowych. Za pomocą Luminar Neo można łatwo przekształcić nudne i monotonne zdjęcia w obrazy, które spełniają wymagania algorytmów. Narzędzia AI są wystarczająco zaawansowane do edytowania zdjęć najwyższej klasy: na przykład tryby «relight AI» i «portret» doskonale nadają się do mody i fotografii redakcyjnej. AI-edytor przypadnie do gustu zarówno początkującym fotografom, jak i doświadczonym profesjonalistom.

Topaz Gigapixel AI

Oprogramowanie do zwiększania rozdzielczości fotografii. Ma kilka zalet, które czynią go wartościowym narzędziem dla fotografów:

  • Redukcja szumów i zwiększenie ostrości obrazu.
  • Możliwość dwukrotnego, trzykrotnego lub czterokrotnego powiększania obrazów bez utraty jakości.

Topaz Gigapixel AI oferuje również zestaw narzędzi do edycji zdjęć, w tym tryby korekty jasności, kontrastu, nasycenia i innych parametrów. Pozwala to dodatkowo poprawić jakość obrazów i dostosować ich do konkretnych wymagań.

Remove Bg

Usługa online, która identyfikuje obiekty i tło, a następnie rozdziela ich za pomocą algorytmów AI, czyniąc obiekt bez tła. Remove Bg umożliwia przetwarzanie dużej ilości obrazów na minutę. Cały proces usuwania tła jest w pełni zautomatyzowany i niezwykle przyjazny użytkownikom.

DALL-E

Stworzona przez OpenAI sieć przekształca dane tekstowe do wizualnych, otwierając tworzenie zupełnie nowych i oryginalnych ilustracji. Posiada następujące możliwości:

  • Tworzenie fotorealistycznych i skomplikowanych obrazów poprzez łączenie różnych koncepcji.
  • Mieszanie dwóch obrazów w celu stworzenia trzeciego.
  • Modyfikacja kompozycji, cieni i tekstury, a także dodawanie i usuwanie obiektów.

Jesteśmy pewni, że połączenie kreatywności człowieka z potęgą sztucznej inteligencji pozwala tworzyć fotografie, które inspirują i pozostaną niezapomnianym wrażeniem.

Sztuczna inteligencja i przyszłość

Przy ciągłym rozwoju sztucznej inteligencji przyszłość fotografów obiecuje być ekscytująca i pełna nowych możliwości. AI nadal będzie zmieniać i doskonalić procesy obróbki i tworzenia zdjęć — dostarczając nowe narzędzia i opcji zarówno dla profesjonalistów, jak i miłośników fotografii.

Jednym z głównych kierunków zostanie automatyzacja i optymalizacja procesów obróbki obrazów do wydruku zdjęć — dostarczając nowe narzędzia i opcji zarówno dla profesjonalistów, jak i miłośników fotografii. Sztuczna inteligencja będzie skutecznie wykonywać rutynowe zadania, takie jak poprawa jakości, usuwanie szumów, korekta kolorów, itp. — pozwalając fotografom skoncentrować się na bardziej twórczych aspektach swojej pracy.

Również przewidywane jest rozwijanie nowych serwisów do tworzenia artystycznych efektów i stylów. Sztuczna inteligencja będzie mogła zaproponować unikalne i innowacyjne sposoby transformacji zdjęć: uzupełnienie fotek na podstawie tekstu, korygowanie tła na obrazie, edytowanie je w inteligentny sposób, dzięki czemu proces obróbki jest szybki i funkcjonalny.

Tak, na przykład, fotograf Jos Avery zyskał publiczność na Instagramie, publikując portrety generowane przez sieci neuronowe. Twórca się przyznał, że 95% followersów nie zauważyło, że jego portrety to nie fotografia, a całkiem proces twórczy, który zaczyna się w Midjourney AI, a kończy się na edycji w Adobe Photoshop. Dodał również, że podczas swojej pracy wygenerował ponad 13,700 obrazów w Midjourney.

Jednak niezależnie od tych możliwości, kluczowe pozostanie znaczenie ludzkiej kreatywności i percepcji. Fotografowie ze swoim unikalnym sposobem myślenia i wyczuciem estetyki zawsze będą cenieni, ponieważ ich zdolność do przekazywania emocji i historii za pomocą fotografii jest niezrównana.

Stawiamy na współpracę

Co tak naprawdę oznacza dla nas sztuczna inteligencja? Jest ona koniecznością podnoszenia kwalifikacji, przejawiania kreatywności i szukania sposobów wykorzystania nowych technologii podczas naszej pracy.

Współpraca między fotografią a sztuczną inteligencją niesie ze sobą ogromny potencjał dla rozwoju i unikatowych osiągnięć w dziedzinie sztuki fotografii. Dzięki zaawansowanym narzędziom i technikom AI, fotografowie zyskują możliwość eksperymentowania, doskonalenia swoich umiejętności oraz tworzenia niepowtarzalnych i zachwycających zdjęć.

Choć sztuczna inteligencja wspiera procesy obróbki i edycji, jednak to niezwykłe oko i wrażliwość człowieka pozostają nieodzowne, aby uchwycić emocje, unikatowość i piękno świata w fotografii. W połączeniu z innowacyjnymi narzędziami AI, fotografia staje się wciąż fascynującym polem do odkrywania, zaskakująс nas nowymi możliwościami i inspirując do nieustannego rozwoju w tej sztuce.